גישור משפחתי
 
גישור משפחתי הוא תחום שלם בעולם הגישור שעוסק בגישורים בתוך המשפחה כשברוב המקרים מדובר על גישור גירושין, אך לא רק. גם גישור בין אחים בנושא צוואות וירושות, גם גישור בין הורים לילדים וגישורים נוספים שכולם עוסקים בתא המשפחתי. לאחרונה התפתח תחום של גישור זוגי.

במאמר המקיף שלהלן ננסה לסקור את כל סוגי הגישור המשפחתי ואת הדגשים בתחום. לפי שניגע בסוגי הגישורים המשפחתיים שאנחנו היום עוסקים בהם, בואו נדבר על היתרונות הגדולים שקיימים בהליך גישור.

יתרונות של גישור משפחתי על פני הליך משפטי

כמי שעוסקים כבר שנים בתחום הגישור, הפערים בין הליך גישור לבין ההליך המשפטי כל כך בולטים וברורים לנו שאנחנו מופתעים בכל פעם מחדש לראות את הבחירה בהליך המשפטי כשהאלטרנטיבה ברוב המקרים טובה בהרבה.

  • בהליך הגישור אנו עוסקים באינטרסים האמיתיים של כל צד ודואגים שההסכמות יטפלו בדיוק באינטרסים אלו. אין פשרות, אלא הגעה להסכמה שמטפלת ודואגת לאינטרסים הבסיסיים שלכם.
  • השליטה כולה בידיים שלכם (בשונה לחלוטין מההליך המשפטי). אתם קובעים מתי נפגשים, אתם קובעים כמה נפגשים, אתם קובעים על מה מדברים (על האינטרסים...) ואתם מכינים את ההסכם שאתם בניתם (בעזרתו של המגשר) – הרבה יותר קל כשהשליטה בידכם.
  • הליך הגישור וכל מה שקורה בחדר הגישור הוא חסוי ואינו יכול לשמש מאוחר יותר. ולכן ניתן באמת לדבר על הכל ולטפל בהכל בלי לדאוג שהמידע מסכן אתכם בצורה כלשהיא.
  • הכסף והזמן – שני המשאבים שכל כך יקרים לנו ביום-יום ובטח ובטח בהליכים של סכסוכים משפחתיים. הליך גישור ממוצע לוקח חודשים בודדים ומספר פגישות לעומת ההליך המשפטי שיכול לקחת שנים. העלות של הליך גישור היא משמעותית נמוכה מההליך המשפטי.
  • בסופו של הליך גישור נכתב הסכם, ההסכם מוגש לבית המשפט ומקבל לאחר אישור בית המשפט – תוקף של פסק דין. ולכן הוא מחייב ואמיתי בדיוק כמו התוצר של ההליך המשפטי.
  • הליך גישור משפחתי עוסק במהות. אין בהליך הגישור התעסקות בכתבי הגנה או תביעה, אין התעסקות במסמכים או תהליכים בירוקרטיים מסורבלים. נפגשים, מדברים, מסכימים וממשיכים הלאה.
  • מחקרים מראים, והלקוחות שלנו יכולים להעיד – החיים ממשיכים בצורה טובה וחלקה יותר לאחר הליך גישור. בגלל שטיפלנו באינטרסים האמיתיים ובבעיות התקשורת, גם לאחר סיום הגישור – מצליחים בני הזוג או המשפחה – להמשיך בחיים נורמטיביים
  • נושא מירוץ הסמכויות, שגורם לזוגות רבים להתחיל מהלך משפטי ולא לקחת בחשבון את הליך הגישור – כבר התברר כלא נכון ברובו. אין ערכאה עדיפה לצד כזה או אחר ולכן בחירה בהליך הגישור היא הבחירה החכמה.
  • הילדים, הילדים – גירושין או גישור משפחתי אחר, בהליך משפטי – גורם לנזק היקפי לכל המשפחה. הנזק משפיע רבות על המעורבים בסכסוך אבל גם על הילדים ושאר המשפחה. במהותו הליך גישור הוא הליך של תקשורת והסכמות ולכן הוא שומר עליכם ועל הסובבים אתכם טוב יותר.
 
לאחר שסקרנו בקצרה את היתרונות האדירים בהליך הגישור המשפחתי, בואו נדבר על הגישורים המשפחתיים שאנו עוסקים בהם. המוכר והידוע בהם הוא הליך גישור בגירושין, אבל יש סכסוכים משפחתיים רבים נוספים שהליך הגישור, על יתרונותיו הרבים – מהווה פתרון מעולה ומועדף.

גישור גירושין – בין בני זוג

לעיתים כשמדברים על גישור משפחתי מדברים על גישור גירושין. רוב הסכסוכים במשפחה הם תהליכי גירושין ולכן מטבע הדברים מדובר על הגישור השכיח ביותר. תהליך הגירושין משמעותי כל כך בחיי המשפחה, גם לבני הזוג וגם לילדים – ולכן תהליך גישור שבמהותו עוסק בהגעה להסכמות בדרך של תקשורת הוא כל כך חשוב וכדאי.
תהליך הגישור מחליף את התהליך המשפטי שעלול להיות ארוך, מייגע ויקר. בתהליך המשפטי יש מאבק בין שני צדדים והבחירה לא נעשית על ידי בעלי הדין אלא על ידי שופט. בתהליך הגישור אתם, בני הזוג הם שקובעים את התוצאה שמקובלת על שני בני הזוג.
בכל האתר אנו מדברים על האספקטים השונים של תהליך גישור גירושין, על העלויות, על הזמן הקצר ועל ההליך החיובי שקורה במהלך הגישור.

מגשר משפחתי, ובצוות שלנו כולם מגשרים משפתיים ברמה הגבוהה ביותר, חייב לדעת להוביל את תהליך הגישור בלי להתערב יותר מידי, לתת לבני הזוג להגיע להסכמות ביניהם. מגשר משפחתי טוב צריך לדעת לזהות את המכשולים שמונעים מבני הזוג לתקשר, להעלות אותם בתהליך הגישור ולנסות להתגבר עליהם על מנת להגיע להסכמות בהם שני בני הזוג שומרים על האינטרסים שלהם.
מגשר גירושין מלווה את בני הזוג בתהליך, מהווה עוגן לכל שאלה או משבר שקורים במהלך התהליך. רוב הפגישות נעשות עם שני בני הזוג אך לעיתים נעשות שיחות גם נפרדות בין המגשר לבני הזוג.

לעיתים נדמה שבצד השני "רוצים מלחמה", אך ברוב המקרים, בהליך גישור מקצועי ואחראי מגיעים לתוצאה מעולה בלי הריבים ובלי המלחמות. עשינו זאת עם זוגות רבים ונשמח לעשות זאת איתכם
 
גישור בצוואות וירושות

בתהליך גישור גירושין יש שני צדדים, בהליך גישור בצוואות/ירושות לעיתים יש צדדים רבים. בתהליך הגישור המעורבים מדברים בצורה פתוחה על הנושאים שהביאו לסכסוך מלכתחילה, הטענות שיש להם אל מול האחים/אחיות/הורה שנותר ושוב – האינטרסים האמיתיים שמניעים אותם. העובדה שמתבצע דיון, לעיתים רב משתתפים, מאפשר לגשר על המחלוקות בצורה מלאה ולהגיע להסכמות בנוגע לדרך הפעולה.

במקרים רבים בהליך גישור בצוואות/ירושות  עולים משקעים שלא טופלו שנים במשפחה ומות הורה/הורים פתאום גורם להם לצוף שוב. הליך הגישור אינו הליך טיפולי אך הוא בהחלט עוסק בליבון המחלוקות וגילוי הרצונות האמיתיים של כל אחד מהצדדים.

לעיתים נדמה לאחים/אחיות שאין פתרון והצד השני רוצה "רק ריב" או "רודף כסף" – אך לעיתים רחוקות זהו המצב. בהליך גישור משפחתי רב משתתפים – אנו מגיעים להסכמות מלאות שמסתיימות בחתימה על הסכם מחייב בין הצדדים. עשינו זאת פעמים רבות ונשמח לעשות זאת עם בני משפחתכם.
 
גישור בין הורים לילדים
 
גישור פחות נפוץ אך עדיין קורה. בדרך כלל מדובר על סכסוך בין ילד בגיר לבין הורים. הסכסוכים יכולים לנבוע מסיבות רבות כמו: אי הסכמות על התנהלות כלכלית של הצדדים, אי הסכמות בנוגע לזוגיות של הבן, התערבות יתר בחיי הבן או מעורבות יתרה של הבן בחיי ההורים. לעיתים מעורבים ילדים נוספים ולעיתים מדובר על גישור משולש בין אם, אב לילד.
מקרים רבים מהסוג של גישור בין הורים לילדים מגיעים ישירות לטיפולים פסיכולוגיים, משפחתיים. אך לעיתים, כשמעורבים גורמים נוספים כמו: בני זוג, כספים, אחים נוספים וכו' – דווקא הליך הגישור שמצד אחד עוסק בתקשורת והבנות ומצד שני חותר להגעה להסכמות על המשך הדרך – הוא ההליך הנכון יותר.

נשמח לעמוד לרשותכם, אפילו אם מדובר על התייעצות בלבד, בכל סכסוך משפחתי שאתם חווים. אל תפנו לפתרון משפטי לפני שניסיתם בצורה אמיתית את  הגישור.