איך להתגרש? 4 האפשרויות כיצד להתגרש בישראל

הליך הגירושין ייחודי לכל זוג, ולמרות זאת אתם נמצאים לקראת התהליך אתם צריכים לקחת בחשבון שיש מספר אופציות כיצד להתקדם עם הגירושין. הסוגים העיקריים הם: עשה זאת בעצמך, גישור גירושין, בשיתוף פעולה או בהליך משפטי (תביעה).

גירושין – עשה זאת בעצמך

אנחנו באופן כללי ולמעט במקרים מאוד מיוחדים, לא ממליצים על שיטה זו. בשיטה זו בני הזוג יושבים ביניהם ומעלים את הסכמותיהם בנוגע לגירושין ולכל הנושאים הנלווים לתהליך.

גירושין הוא תהליך מורכב, גם מבחינה משפטית וגם מבחינה כלכלית. לעיתים רבות אתם עלולים לעשות טעויות וחלקן טעויות שלא ניתן לתקנן. המקרים שאולי מתאימים לגירושין בעצמכם – הם נישואין קצרים, ללא ילדים וכמעט ללא נכסים. במקרים כאלו אתם יכולים עם מידע מהאינטרנט להגיע להסכם שיכול להיות מספיק טוב בשביל בית המשפט (כי בכל מקרה אתם צריכים את הסכמתו לסיים את הנישואין) ויאפשר לכם להגדיר את כל הדברים שדרושים (כמעט ואין). בכל מקרה אחר, בטח כשמעורבים ילדים ונכסים, האופציה הזו למרות החיסכון הכלכלי שהיא טומנת, עלולה לסבך אתכם יותר.

גירושין – תהליך גישור

בהליך הגישור הזוג יושב עם מגשר בלתי תלוי, שעוזר לבני הזוג לתקשר, להעלות את רצונותיהם ולהגיע להסכמות בכל הנושאים החשובים בחייהם. לעיתים מגשר גירושין הוא עורך דין אך זה לחלוטין לא מחייב (יש הטוענים שמגשר שאינו עורך דין אף עדיף). בכל מקרה המגשר חייב להכיר את תחום הגירושין מבחינת החוק, בעיקר על מנת שההסכם יכלול את כל המרכיבים הדרושים לסיים את הגירושין בצורה נכונה ואחראית. ההסכם שנחתם בין בני הזוג לאחר סיום הגישור, מועבר לבית המשפט לצורך קבלתו ואישורו ובכך הוא הופך לבעל תוקף משפטי.

סקרנו באתר פעמים רבות את היתרונות הרבים הגלומים בהליך הגישור אבל נחזור עליהם בקצרה גם במאמר זה:
 

  • הליך הגישור עוזר לכם לבנות תקשורת טובה יותר עם בן הזוג, לצורך המשך החיים, לעומת הליך משפטי שמביא אתכם למצב של מלחמה ויריבות.
  • הליך הגירושין בגישור עובר בקלות רבה יותר משמעותית על הילדים. הם לא חלק מקרב או מלחמה כפי שקורה בבתי המשפט ולכן נפגעים הרבה פחות
  • עלויות גישור נמוכות משמעותית
  • גישור הוא חסוי וכל מה שנאמר בחדר הגישור חסוי. עוזר לשמור על דיסקרטיות.
  • אתם בשליטה ואתם קובעים כיצד יראה התהליך, כיצד יתקדם התהליך.
 
גירושין – בשיתוף פעולה

תהליך גירושין בשיתוף פעולה (Collaborative Divorce) הוא יחסית חדש בישראל והרעיון שעומד מאחוריו הוא, בדומה להליך הגישור, להימנע מלהגיע לבית המשפט לצורך הגירושין. בהליך הזה עורכי דין מלווים את בני הזוג, בדרך כלל לכל צד יש עורך דין שמייצג אותו בלבד, עד להגעה להסכם גירושין מוסכם, אך לא בבית המשפט. הסכם הגירושין שהגעתם אליו יחד עם עורכי הדין בהליך זה, עובר לבית המשפט לאישור סופי ולאחריו התהליך מסתיים.

עורך דין שמלווה בתהליך של גירושין בשיתוף פעולה תפקידו שונה מהליווי שהוא מציע בהליך המשפטי. בגירושין בשיתוף פעולה עורך הדין מייעץ ומלווה, נפגש עם שני בני הזוג (ולעיתים עם עורך הדין של הצד השני, שגם מחויב לתהליך) – וביחד כולם מגיעים להסכם גירושין מקובל. עורכי הדין וכל הצדדים המעורבים מחויבים לחתום על הסכם בתחילת התהליך שבו הם לא יכולים לייצג את הצדדים במידה וההליך נכשל ולא מצליחים להגיע להסכם. אם ההליך נכשל, צריך להתחיל הכל מחדש, עם עורכי דין חדשים או בשיטה אחרת (אולי גישור).

בהליכי שיתוף פעולה בדרך כלל מעורבים יועצים נוספים כמו: גורמים טיפוליים (פסיכולוגים ויועצים זוגיים) שעוסקים בבעיות שהביאו לגירושין, יועצים פיננסיים שעוזרים בנושאים הכלכליים ועוד.
ההבדל העיקרי בין גישור לבין הליך שיתוף פעולה – הוא שבהליך גירושין בשיתוף פעולה לכל צד יש עורך דין שמייצג אותו בשונה ממגשר שהוא גורם ניטראלי שאינו מחויב לאחד הצדדים. זה גם אחד החסרונות של ההליך שלעיתים אינו מצליח בגלל אי הסכמות בין הצדדים.

גירושין בהליך משפטי

למרות היתרונות הרבים בשלושת ההליכים שמצוינים לעיל, זו השיטה הנפוצה ביותר להתגרש בישראל בהפרש אדיר. רוב הזוגות שמתגרשים בישראל – מתגרשים בבתי המשפט ובתהליכי תביעה.

פעמים רבות ההליכים המשפטיים מסתיימים מחוץ לכתלי בית המשפט, בהסכמים כאלו ואחרים שמגיעים הצדדים ביניהם, אבל בדרך הם עוברים דרך ייסורים, מלחמות, כתבי תביעה והגנה והרבה כסף וזמן שמתבזבזים. זו הסיבה שיש מגמה הולכת ומתחזקת לגשת מראש להליכים שעוסקים במתן השליטה והאחריות לבני הזוג, כמו גישור, ולא לרוץ לבית המשפט שבעצמו פעמים רבות מבקש מבני הזוג להגיע להסכמות.

הליך גירושין בבתי המשפט, מתחיל בתביעות של אחד הצדדים כנגד הצד השני. בתביעה נדרש הצד המגיש לתאר את מערכת היחסים ואת הסיבות שהביאו אותו לבקש גירושין. במקרים רבים, הגשת התביעה היא מהלך שלאחריו לא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור והזוג וכל הסובבים אותם נכנסים לסחרור משפטי עמוס בדיונים, האשמות ולחץ. במצבים בהם בני הזוג ניסו את כל האפשרויות העומדות בפניהם להגיע להסכמות לבד או במצבים בהם קיימת אלימות מסוג כזה או אחר, אין ברירה אלא לפנות לבית המשפט ל"עזור" לפתור את הסכסוך שהגיעו אליו בני הזוג.

חשוב לציין שחלק מעורכי הדין שעוסקים בתחום משפחה וגירושין לא קופצים לבית המשפט בכל אי הסכמה או משבר בתהליך. לעיתים מגיעים עורכי הדין של הצדדים להסכמות רבות ללא צורך בהתערבות בית המשפט וההגעה לבית המשפט נשמרת רק לאזורים בהם לא היו הסכמות או לצורך אישור ההסכם ואישורים נוספים מחייבים (מזונות וכו'). אם בהליך לא עזר כלום ואתם נגררים לבית המשפט בתחילתו של ההליך – צפו לתקופה סוערת וקשה.

עורכי דין "לוחמניים" יהפכו את המאבק למלחמת האשמות בין הצדדים, לעיתים תוך גרירת הילדים למערכה ובסופו של דבר – שופט שאינו מכיר אתכם כמעט ובטח לא את משפחתכם – יחליט עבורכם כיצד יראו חייכם וכיצד תחיו אותם. זו הסיבה שכדאי להימנע ככל שניתן מהגעה לבית המשפט, לא משנה באיזו דרך תבחרו, למעט במקרים שמחויבת מעורבות של בית המשפט.