מגשר גירושין – מיהו וכיצד לבחור

כפי שכתבנו מספר פעמים באתר, הליך הגישור שונה מכל הליך אחר – בכך שאדם בלתי תלוי מנהל את ההליך ועוזר לבני הזוג להגיע להסכמות. כל זאת ללא התערבות ותוך ייצוג שני הצדדים במקביל. מגשר גירושין טוב הוא אדם אחראי והוגן, אדם אובייקטיבי בצורה קנאית שיודע לנהל את התהליך ביוזמה ובחוכמה אל עבר ההסכמות וההצלחה.

בתהליך הגישור המגשר לוקח על עצמו תפקידים רבים ומשתנים, החל ממטפל זוגי וכלה ביועץ פיננסי. היות והמטרה העיקרית בגישור היא לתת לבני הזוג במה ואפשרות לתקשר ולהתגבר על מחלוקות במטרה לסיים את הנישואין. יש מקרים בהם הזוג או אחד מבני הזוג אינו מתחבר למגשר. הדבר יכול לנבוע מתחושה שהמגשר "בחר צד" או לחילופין מתחושה של חוסר מקצועיות. בסופו של דבר, אתם מפקידים בידי המגשר את עתידכם ועתיד ילדכם וחשוב שתרגישו שהאדם שמנווט אתכם בתוך התהליך הוא מקצועי ואיכותי ושאתם יכולים לסמוך עליו.

הובלת הגישור על ידי מגשר גירושין מוסמך משלבת גם ניסיון וידע מצד אחד וגם אינטואיציה ותחושות מצד שני. כדי לתת לכם כלים, כיצד לבחור מגשר או כיצד להבין מיהו מגשר טוב, ריכזנו מספר תכונות שחשוב שמגשר יחזיק.

8 תכונות חשובות אצל מגשר/ת

עירנות

מגשר חייב להיות עירני ברמה גבוהה לכל מה שקורה בחדר הגישור ולכל המידע שמסופק על ידי בני הזוג. לעיתים מידע שמועבר בשיחה יכול להיות חשוב לצורך הערכת מצב. מעבר לתוכן שמועבר המגשר חייב להיות עירני גם לדרך שבה דברים נאמרים, לקול ולשפת הגוף שיעזרו להבין את רמת הפתיחות, רמת שיתוף הפעולה והמצב רוח. המידע צריך לעזור למגשר להבין מתי ללחוץ ומתי לתת הפסקה.

סבלנות

המגשר צריך להיות סבלני ובעל טקט על מנת לשמור ולתחזק את מערכת היחסים בינו לבין הצדדים ובכך לאפשר את הצלחת התהליך. אי סבלנות וקוצר רוח עלולים לגרום ל:

  • לעודד את אחד הצדדים להישאר בעצמו סגור ולא משתף ולגרור את התהליך עד שיגמר ללא תוצאה.
  • לגרום לאחד הצדדים או לשני הצדדים לאבד את האמון במגשר ובכך להכשיל את תהליך הגישור.
אמינות

המגשר חייב להיות בכל שלב – ישיר, מדויק ומקצועי, גם בתוכן שהוא מספק ובגם בדרך שהוא מנהל את התהליך. המגשר חייב להסביר בבהירות אפשרויות ופתרונות סבוכים כך שהצדדים יבינו אותם בצורה מלאה. המגשר חייב להיות עיקבי בעקרונות שהוא מציג במהלך הגישור וכמובן לעמוד בהבטחות ובעקרונות אותם הוא מוסר במהלך התהליך (בעיקר בתחילתו).

אובייקטיביות ושליטה עצמית

אובייקטיביות היא אבן היסוד של הגישור (בשונה מגירושין עם עורך דין שם לכל צד יש מייצג). כל מידע שמסופק, לא משנה כמה הוא שונה או נוגד לעקרונות המגשר ולדרך חייו – חייב להיקלט בצורה אובייקטיבית. הגישה האובייקטיבית וחסרת התרגשות היא שתאפשר הגעה לתוצאה טובה ומקובלת על ידי בני הזוג. ללא האובייקטיביות המידע עלול לגרום לשיפוט מוטעה או ניהול שגוי של התהליך. בנוסף היכולת לגרום לצד מסוים לדבר, לשאול אותו שאלות ולגרום לו לשתף – עלולה להיפגע.

המגשר חייב להיות מאוד מקצועי ביכולותיו לשליטה עצמית ולהימנע מהצגת כעס, אי נחת, סיפטיות יתרה או דאגה יתרה – הכל מנת לשמור על התהליך אובייקטיבי ואחראי לשני הצדדים. אסור לתת לרגש להוביל את המגשר במהלך הגישור.

סתגלנות

המגשר חייב להתאים את עצמו לכל סוג של אישיות שיגיעו לחדר הגישור. המגשר צריך להיות מסוגל להתאים את עצמו לכל סוג של מיקום בו יתרחש הגישור, לכל סוג של שיח שקיים, לרמות שונות של שפה או פרזנטציה. העובדה שהוא מתאים את עצמו, מאפשרת לזוג שמולו להרגיש בנוח ולהצליח ביכולת לתקשר ולהגיע להסכמות. הצגת התנגדות לדרך ולאופי המגושרים – עלולה למנוע מהם לסמוך ולהרגיש שהם בסביבה בטוחה.

פרזנטציה

המראה, השפה, הבטחון וכל הפרזנטציה של המגשר אל מול המגושרים משפיעים מאוד על היכולת שלו לנהל את התהליך בצורה שתגרום להם לסמוך עליו ולהיפתח במידה הרצויה. הופעה מאורגנת, חדר גישור נעים ומרשים ויכולת ביטוי ובטחון – יאפשרו לבני הזוג להרגיש בטוחים ובידיים טובות. אם אופי המגשר משדר – הוגנות, כוח ויעילות – בני הזוג יהיו משתפים ופתוחים יותר לתהליך.

התמדה

דבקות במטרה והתמדה היא ההבדל בין מגשר לטוב למגשר מעולה. מגשר שמושפע בקלות מסיפור המגושרים, מאי שיתוף פעולה שלהם או קשיים אחרים שעולים במהלך הגישור – לא יהיה אגרסיבי מספיק לרדוף אחר היעד של גישור מוצלח והוגן – היעד הבלעדי של התהליך.

יוזמה

ניהול התהליך ושמירה על יוזמה במהלך פגישות גישור, במהלך השיחות והשאלות ששואל המגשר יאפשרו להגיע לתוצאות טובות יותר במהלך הגישור. המגשר חייב לתפוס את היוזמה על התהליך מהפגישה הראשונה ולנהל את היוזמה והתהליך במהלך כל הפגישות. זה לא אומר להיות אגרסיבי ושתלטן, זה אומר שהתהליך צריך להיות בשליטתו והוא יודע לאן הוא רוצה להגיע ומוביל את הצדדים לשם בביטחה ובהוגנות.
 
לא לכל המגשרים שתפגשו יהיו את כל התכונות שריכזנו למעלה, לא תמיד נוכחות כל התכונות מחייבת שתגיעו להצלחה בגישור – ולעיתים תחושת הבטן המפורסמת יכולה לגרום לכם ללכת עם מגשר או מגשרת גישורין שפשוט נראית לכם.

מה שכן חשוב הוא ההשפעה של התכונות שמפורטות למעלה על תהליך הגישור. אתם צריכים ליהנות מכל היתרונות של תהליך הגישור כפי שהוא מתבטא בפירוט למעלה. על זה נסו להתעקש וכמובן זיכרו שבמקרה הזה התוצאות חשובות מאוד וגישור מוצלח וסיום מוצלח להליך – יהיו להם השפעות גדולות מאוד על חייכם.