gishur-conflict.co.il

מה זה גישור - הליך הגישור


מה זה גישור – הליך הגישור

הגישור קיים כבר שנים רבות אבל אנשים רבים אינם יודעים מה קורה בדיוק ב הליך גישור, כיצד נראות הפגישות בתהליך הגישור, מה עוברים הצדדים וכיצד ההליך מסתיים. במאמר מפורט זה ננסה לטפל בכל השאלות הללו.
באופן גורף יש 6 שלבים בתהליך גישור ממוצע:

  1. היכרות והצגת התהליך
  2. הצגת הבעיה על ידי הצדדים
  3. איסוף מידע ביחד ולעיתים לחוד
  4. זיהוי הבעיות
  5. הצגת וייצור פתרונות
  6. הגעה להסכם
 
היכרות והצגת הצדדים

חשוב מאוד שתהליך ההצגה והפתיחה יהיה מול 2 הצדדים. המגשר משתדל לא להציג עצמו או להכיר את אחד הצדדים לבד. הסביבה חשובה מאוד וצריכה להיות רגועה מאוד ומרגיעה. כמובן שלחדר הגישור לא נכנסים ילדים, לפחות לא בשלב ההיכרות.
בשלב זה מציג המגשר את הצפוי בתהליך, את עצמו, את הניטרליות שלו והתפקיד שלו בתהליך. הפגישה הראשונית בה נעשית ההיכרות, בה גם מונחים אבני היסוד של הגישור. מה הכללים, כיצד התהליך עובד, מתי תהיה הפגישה הבאה וכמה זמן יקח התהליך.
בשלב ההיכרות והצגת הצדדים ולקראת סיום הפגישה, המגשר יחתום עם הצדדים על הסכם גישור שיגדיר את התהליך, את המחויבות של המגשר ושל הצדדים, את נוהלי העבודה. הסכמים משתנים בין מגשר למגשר אך הם כוללים בדרך כלל את אותם סעיפים.

הצגת הבעיה על ידי הצדדים

בשלב הבא והעיקרי יציגו הצדדים, ללא הפרעות ככל שניתן מהצג השני, את הנושא מהצד שלהם. הם ישתדלו גם לפרט את הבעיה (גירושין לדוגמא) שבאו לפתור, את הבעיות והדברים שהביאו לבעיה ולבסוף – מה הם רוצים מהתהליך. בדרך כלל הצד שביקש את הגישור יתחיל אבל זה לא מחייב.

המטרה של שלב זה היא לא רק לשמוע עובדות ומידע על התהליך, אלא בעיקר לתת למגשר הבנה יותר טובה של הלך הרוח שבו נמצאים כל אחד מהצדדים והרגשות בעניין. הרבה פעמים בהצגת הבעיה בסיטואציה כזו, גם מתגלים בשלב זה מספר דרכים לפתרון.
בשלב זה לעיתים המגשר גם חוזר ומדגיש את מה ששמע, גם כדי שהמציג יסכים שאכן הובן כראוי וגם כדי שבן הזוג ישמע זאת ממקור אובייקטיבי ואמין.

איסוף מידע ביחד ולחוד

בשלבים הבאים, בדרך כלל שלב זה מתפרס על פני מספר פגישות, מתחילים הצדדים במענה לשאלות רבות ששואל המגשר, עולות הבעיות שהביאו לתהליך גישור גירושין ומסופר כל סיפור המסגרת כך שהמגשר לומד יותר ויותר על הנושא.
בשלב זה כבר מתחילות לעלות פתרונות לבעיות שמתעוררות, כבר בזמן המענה לשאלות ושמיעת העובדות, מתחילים להכין את הקרקע ולהבין טוב יותר מה האינטרסים של כל אחד מהצדדים וכבר מועלות לאוויר התשובות ודרכי הפתרון לבעיות שמתעוררות.

בשלב זה לעיתים אחד הצדדים מעוניין לשוחח עם המגשר ולשתף אותו או בתחושותיו או במעשים של בן הזוג, באופן אישי. צריך לאפשר זאת כדי שהצדדים ירגישו בטוחים ופתוחים, אך צריך ככל שניתן לכוון את כל השיחות המשמעותיות והמידע שיהיו בחדר הגישור ולא בשיחות אישיות.

זיהוי הבעיות

כמו שאמרנו כבר בשלב איסוף המידע ומענה על השאלות, מתעוררות הבעיות וכבר מתחילות להיזרק לאוויר פתרונות אפשריים. לקראת סיומו של השלב הזה כבר נעשה סיכום מרוכז של הבעיות שהתעררו וכבר בצורה מרוכזת מוצגים הפתרונות – וכך מתחילות להיבנות ההסכמות שיובילו להסכם הגירושין. כל הנושאים המרכזיים שקיימים בתהליך גירושין – אפוטרופוסות, משמורת, הסדרי ראייה, מזונות, אחריות על שינויים והחלטות משמעותיות בחיי הילדים, חינוך, חלוקת רכוש ועוד ועוד. כל נושא שכזה שהועלה במהלך איסוף המידע בהנחה והיתה בעיה שקשורה אליו, נפתר במספר אפשרויות ולבסוף בבחירת האפשרות וההסכמה המקובלת על שני הצדדים.

הצגת וייצור פתרונות

אנחנו קצת חוזרים על עצמנו, לעיתים השלבים מתערבבים, אבל כפי שבסיומו של השלב הקודם – יש בפני בני הזוג והמגשר את כל הבעיות שעלו לצורך הגעה להסכמה, בשלב הצגת הפתרונות, נאספים הפתרונות ומותאים לכל בעיה. בהנחה ולא נוצר פתרון כבר במהלך הגישור, אז יושבים ופותרים הד הוק את הבעיה. הפתרונות יכולים להיות מוצגים או על ידי בני הזוג או במידה ומגיעים למבוי סתום, על ידי המגשר. לעיתים הפתרונות מועלים כהיפותזה (מה היית אומר אילו...) ולעיתים כפתרון טכני שנועד לטפל באינטרסים של בני הזוג.
סט הפתרונות המוסכם, לעיתים בשלב זה יש עיכוב בשל רגשות או משקעים של הצדדים, הופך בהדרגה למובנה ומסודר ולבסוף הופך להסכם מלא של כל מבנה הגירושין וחיי הזוג וילדיהם בעתיד.

הגעה להסכם

גישור בעניין גישורין מעבר ליתרונותיו הרבים שמנינו בכל מקום, הוא תהליך. כמעט ואין קיצורי דרך והמעבר על כל השלבים, מההצגה של הסיפור, דרך תיאור הבעיות והתעוררות הראשונית של הפתרונות וכלה בסידור פתרון לכל בעיה ורישומן בהסכם – הוא קריטי להצלחת התהליך. הוא היחיד שמבטיח שבני הזוג מגיעים להסכם שהם כתבו ויצרו, הוא היחיד שמביא להסכם שמטפל בצורה כזו או אחרת בבעיות שהביאו לסכסוך ונותן את האפשרות לבני הזוג להמשיך בחייהם בלי שהסכסוך ממשיך להציץ בכל בעיה שיתקלו בה בחיים.

הסכם גירושין הוא הסכם שמבטא את כל התהליך והפתרונות שהגיעו אליהם בני הזוג במהלך הגישור. בהנחה והמגשר הוא גם עורך דין, אז המגשר מוודא שכל הנושאים המשפטיים טופלו כראוי, בהנחה והמגשר אינו עורך דין, עורך דין עצמאי מוודא שההסכם תקין. לאחר מכן ההסכם מועבר לבית המשפט לצורך אישורו ומקבל תקפות משפטית מבחינת המדינה.
 

 
 
 26/03/2016    gishur-conflict.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר gishur-conflict.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


תוכן מומלץ
קהילת הדברה - בואו הצטרפו
Copyright © 2022 gishur-conflict.co.il כל הזכויות שמורות
אתר מדבירים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הדברה
מחפשים לשמוע עוד על הליך גישור גירושין? נשמח לעזור ולייעץ ללא עלות!
אנחנו עובדים עם טכנאי דודי שמש מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!