gishur-conflict.co.il

הסכם גירושין


הסכם גירושין
 
מטרתו של הסכם גירושין היא להגיע להסכמות בכל הנושאים הרלוונטיים לחייהם המשותפים, הן בעבר והן בעתיד. הסכם גירושין מטפל בנושאים רבים שפירטנו בהמשך וכתיבתו מחייבת הסכמה של שני הצדדים. הסכם גירושין ניתן לערוך לפני שבכלל ניגשים לערכאות משפטיות, בדרכים של גישור גירושין או גירושין בהסכמה. הסכם גירושין ניתן כמובן גם לערוך תוך כדי המאבקים הבלתי נגמרים בבתי המשפט, ברגע שבני הזוג מעוניינים להשאיר את הסכסוך מאחוריהם ולפנות לעבר המשך חייהם בצורה נעימה ובהסכמה.

חשוב לדעת – הסכם הגירושין במהותו הוא פשוט רשימת הסכמות ודרכי פעולה בין בני הזוג בכל הנוגע לרכושם, ילדיהם והתנהלותם בעתיד. יכול לכתוב אותו מגשר, עורך דין ואפילו בני הזוג בעצמם. חשוב מאוד לאחר עריכתו לתת לעורך דין מנוסה מעולם הגירושין, לעבור ולראות שאכן כל הנושאים המשמעותיים והמשפטיים כוסו וטופלו.
מי כותב את הסכם הגירושין

את הסכם הגירושין ניתן לערוך במספר דרכים, אך בכולן חשוב להבין – ככל שרבות ההסכמות בין בני הזוג, עריכת ההסכם קלה וטובה יותר.

עורכי דין של הצדדים

במצב הנפוץ היום (לצערנו), עריכת הסכם הגירושין נעשית פעמים רבות על ידי עורכי דין שמייצגים את הצדדים, פעמים רבות לאחר שכבר הוגשה תביעה בערכאות והתחיל להתנהל התהליך המשפטי. במקרים אלו, כל אחד מעורכי הדין מייצג את בני הזוג במטרה להובילו אל עבר הסכם שיבטא את רצונותיו בצורה הטובה ביותר. פעמים רבות, עורכי הדין בעצמם הופכים את המשימה לקשה יותר ומורכבת יותר בשל הרצון להשיג ללקוח שלהם את ההסכם הטוב ביותר על חשבון הצד השני. במקרים אלו לא תמיד ההסתכלות הכוללת מובילה את עורכי הדין.

מגשר בהליך גישור גירושין

בתהליך המומלץ ביותר לטעמנו (ברוב המקרים, לא בכולם, קראו כאן מתי גישור גירושין אינו מתאים), מגשר אחד שבונה יחד עם בני הזוג הסכם גירושין לאחר הליך גישור מוסדר ומלא שבו בני הזוג מביאים לכדי ביטוי את רצונותיהם ופותרים את כל הבעיות וכל הנושאים שצריכים להיפתר – בצורה אחראית ומוסכמת. הליכי הגישור מצליחים בשיעורים גבוהים ביותר (מעל ל80%) להסתיים בכתיבה של הסכם גירושין מוצלח, מקיף והכי חשוב – כזה שמאפשר לבני הזוג להמשיך בשארית חייהם בצורה הטובה ביותר.

מלבד האפשרויות שפירטנו למעלה יש אפשרויות נוספות כמו הליך של גירושין בשיתוף פעולה, שבו למעשה מייצגים את בני הזוג עורכי דין אך בתהליך משותף יותר ומוסכם יותר תוך שיתוף מומחים בנושאים שונים כמו מומחים פיננסיים או מטפלים זוגיים.

מה כולל הסכם גירושין

הסכם גירושין טוב חייב לכלול את כל הנושאים שצריכים לטפל בהם בהליך גירושין. הטיפול צריך להיות ברור ונהיר לכל המעורבים, כך שכל נושא שיתעורר בעתיד יהיה מטופל בצורה מיטבית לשני הצדדים. היות ושני הצדדים חייבים להסכים על מנת לכתוב את ההסכם, ההסכמות שלהם יצרו את ההסכם ולכן הם אמורים לחיות איתו בשלום ולקבל אותו.

קשה ליצור הסכמים אחידים בתחום הגירושין בגלל שכל זוג הוא עולם ומלואו וכל הסכם חייב להתאים בדיוק לצרכים ולדרישות של בני הזוג. מה כל זאת חייב כל הסכם גירושין לכלול:

ענייני רכוש וחלוקתו

בפרק זה עוסקים בני הזוג בחלוקת כל הרכוש הישיר: דירות, רכבים, עסק משותף, חסכונות, קופות גמל ועוד. וגם בפרק זה נכנסים לנושא של רכוש שאינו ישיר: פנסיה ותנאים סוציאליים, אופציות או הכנסות עתידיות שצפויות, מוניטין ועוד.
החלוקה עוסקת גם ברכוש כרגע וגם באירועים פיננסיים עתידיים שיכולים לקרות וכיצד הם מתחלקים. בני הזוג צריכים לקחת בחשבון שתהיה ירידה כלשהיא ברמת החיים המשותפת בגלל הפרידה והצורך לחלק את העוגה.

מזונות ילדים

קביעת המזונות היא תורה שלמה וגם היא אינה מחייבת. אם הגיעו בני הזוג להסכמה – ההסכמה צריכה לקחת בחשבון את יכולת ההתשכרות של בני הזוג (כרגע ובעתיד), את צרכי הילדים ולטפל בכל האירועים שקורים כמו אירועים, נושאים רפואיים, חוגים, נסיעות לחו"ל ועוד ועוד. בדרך כלל המזונות לא ישתנו כלל בעתיד (אלא אם יהיה שינוי מהותי שיביא לשינוי דמי המזנות).

משמורת והסדרי ראייה

במשמורת ילדים ההורים צריכים להחליט כיצד תהיה המשמורת על הילדים (יש חוקים ותקנות בעניין, אבל ניתן להגיע לכל הסכמה), מלאה או חלקית. בנוסף הסעיף צריך להסדיר את הסדרי הראייה של האב (בדרך כלל) או האם, כמה פעמים הילדים יהיו אצל בן הזוג, מה הכללים שמחייבים את בני הזוג בזמן שהילדים אצלם, מה קורה בחגים ובחופשות, מה קורה בנסיעות לחו"ל. הסעיפים שקשורים לנושאים אלו מורכבים וחייבים לשים את טובת הילדים בראש מעייניהם.
כמובן שהסכם גירושין ללא ילדים או לחילופין כמעט ללא רכוש משותף, הוא פשוט הרבה יותר וקצר הרבה יותר.
 
מי מאשר את הסכם הגירושין

כפי שאמרנו, כל הסעיפים בהסכם הגירושין חייבים להיות ברורים על מנת שיהיה קל לפרש אותם בעתיד. פעמים רבות כשמגיעים אל הסכם גירושין על ידי שני עורכי דין שמייצגים את הצדדים, מנסים עורכי הדין להכניס סעיפים סתמיים על מנת להסיט את הדיון מהעיקר או סעיפים שיאלצו בשלב מאוחר יותר לפתוח את הסכם הגירושין מסיבות כאלו ואחרות.

כל הסכם גירושין מחויב לעבור בבית המשפט לצורך אישור ולתת להסכם תוקף של פסק דין. בית המשפט אינו חותמת גומי ולעיתים הוא מתערב בהסכמים שאינם הוגנים או בהסכמים שלא שמו את הילדים בראש סדר העדיפויות. בית המשפט גם אינם מאפשרים לחילופין לסגת מהסכם גירושין שהתקבל ורק במקרים נדירים ניתן להפרו.

זאת ועוד הופכים את ההסכם לאחד ההסכמים המשמעותיים ביותר בחייכם ולכן חשוב שלא תבנו אותו מתוך מאבק ויצר, אלא מתוך תקשורת והסכמות.
 26/03/2016    המאמר עודכן בתאריך 18/09/2019    gishur-conflict.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר gishur-conflict.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


תוכן מומלץ
קהילת הדברה - בואו הצטרפו
Copyright © 2022 gishur-conflict.co.il כל הזכויות שמורות
אתר מדבירים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הדברה
נשמח לשוחח איתכם ולמסור מידע נוסף - מגשרים שלנו עומדים לרשותכם!
אנחנו עובדים עם טכנאי דודי שמש מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!